Gandhi

Seoses India Vabariigi rajaja Mahatma Gandhi 150. sünniaastapäevaga annab India Vabariigi välisministeerium välja eksklusiivse raamatu „Gandhi antoloogia”.  Raamatusse on koondatud peamiselt endiste ja praeguste riigipeade ja valitsusjuhtide ning mõjukamate poliitikute mõtisklused Mahatma Gandhi elu ja töö, vägivalla ja vägivallatuse ning Gandhi mõjude kohta konkreetse riigi ajaloos. Kokku on raamatul autoreid 150st riigist, igaühest üks. Eestist palus India välisministeerium kirjutajaks Euroopa Parlamendi saadiku Indrek Tarandi.

Indrek Tarand ütles, et ettepanek oli talle suureks auks ning teksti kirjutamine positiivsetest tunnetest kantud tegevus.  „See andis mulle ka võimaluse meenutada hea sõnaga oma väga tarku õppejõude Tartu Ülikoolist – Linnart Mälli ja Olaf-Mihkel Klaassenit, ning Robert B. Evansit Bolognas õppimise päevilt, aga ka Eesti Kongressi ja vägivallatu vastupanu printsiipe, mida kasutati Eesti Vabariigi iseseisvuse taastamiseks,” ütles Tarand.

Küsimusele, kas India valitsuse otsust võis mõjutada Toompeal toimunud meeleavaldusel Tarandi vastu tarvitatud vägivald, vastas eurosaadik Tarand: „Nii oleks ilus mõelda, aga tegelikkuses olin selle sündmuse ajaks juba nõusoleku andnud ja mustandki oli valmis!”

Tarand lisas, et teiste autorite nimed on esialgu veel mitteavalik informatsioon. Praeguste kavade kohaselt peaks raamat ilmuma 24. veebruaril 2019, saades seega ka omamoodi kingituseks Eesti Vabariigile viimase 101. sünnipäeval.